niedziela, 17 maja 2015

Jagody inkaskie

Szukając ciekawostek o produktach które mamy już w sklepie, a z niektórymi spotykam się  pierwszy raz, znalazłem ciekaw informacje o jagodach inkaskich, które poniżej cytuję.

Jagody inkaskie


 
 


Jagody inkaskie


Jagoda inkaska jest jadalną byliną z rodziny psiankowatych. Znana również pod nazwami: miechunka jadalna, rodzynek brazylijski, wiśnia peruwiańska, topo-tono. Od wielu lat ceniona ze względu na liczne właściwości prozdrowotne, przez mieszkańców rejonów Ameryki Południowej traktowana symbolicznie jako relikt po wymarłej cywilizacji Inków. Jej uprawa pochodzi z rejonów Ameryki Południowej (Boliwia, Peru, Kolumbia i Ekwador), ale można ją spotkać w wielu innych miejscach świata: Australia, Nowa Zelandia, Hawaje, Karaiby, Wyspy Galapagos, a również w zakątkach Afryki, Azji i Polinezji. W Polsce uprawiana jest jako roślina jednoroczna ze względów klimatycznych.

Ma kształt pomarańczowej jagody, otoczonej kruchą łupinką, do złudzenia przypominającą papier.
Roślina ma szerokie zastosowanie: w uprawie, kuchni i jako roślina ozdobna. Charakteryzuje się słodko-kwaśnym smakiem. Można konsumować ją na surowo. Jednak owoce jagody inkaskiej najlepiej smakują suszone.

Lecznicze właściwości jagody inkaskiej

Lecznicze właściwości tej rośliny są wykorzystywane i cenione od wielu lat. Dostarcza organizmowi zbawiennych składników odżywczych, m.in. witamin A i C oraz glukozy. Jest niezastąpionym źródłem beta karotenu, niacyny i fosforu. Zawiera ogromne ilości protein, bo aż 16%, co jest swego rodzaju rekordem.
Pestki tej rośliny posiadają właściwości oczyszczające i poprawiające perystaltykę jelit. Wyciągi z jagody inkaskiej wzmagają wydzielanie moczu, a razem z tym wydalanie z organizmu szkodliwego mocznika i kwasu moczowego, co wynika z ich właściwości przeciwartretycznych i odtruwających. Licznie zawarte w miechunce bioflawonoidy, inaczej zwane witaminą P, poprawiają kondycję naczyń włosowatych. Wzmacniają ściany i zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz poprawiają przepływ krwi. Wykazują działanie obniżające ciśnienie. Zapobiegają krwawieniom i działają rozkurczowo na mięśnie przewodów żółciowych. Jagoda inkaska jest niezastąpiona w zapobieganiu miażdżycy. Najbardziej cenione są jej silne właściwości antyalergiczne, przeciwnowotworowe, przeciwgrzybiczne i zapobiegające powstawaniu wrzodów. Napary przygotowane z owoców jagody inkaskiej zmniejszają obrzęki. Zalecane są w leczeniu przewlekłych chorób stawów, skóry, otyłości, chorób układu moczowego i kuracjach odtruwających organizm.

Jak stosować wiśnię peruwiańską?

Do przygotowania leczniczego naparu wystarczy 5 gramów owocu, które trzeba zalać około 220 ml wody, następnie studzić około 40 minut i przecedzić. Zaleca się pić napar kilka razy dziennie po 100 ml.
Owoce można spożywać na surowo (bez łupinki) lub po przegotowaniu. Idealna w postaci marmolady, owocu zatopionego w miodzie lub syropie. Doskonale sprawdza się jako składnik dżemów i kiszonek. Uduszone owoce można podawać jako przystawkę do obiadu. Na bazie surowca jagody inkaskiej można przygotować nalewkę.
Z owocu miechunki można przygotować napar i okłady do przemywania skóry i włosów. Wzmaga on leczenie wyprysków, ropni i trądziku. Działa wspomagająco w kuracji łuszczycy i tocznia. Doskonale wzmacnia włosy i nadaje im połysk oraz leczy łupież. Dzięki stosowaniu okładów skóra staje się delikatna, jasna i pozbawiona niedoskonałości.
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz